3. 10. 2016

Máme radost, že se v našich městských částech i bez přímé pomoci radnic  rostou projekty, které na anonymním sídlišti rozvíjejí sousedské vztahy. V Líšni má sice spolkový život dlouhou historii, čož je pro tuto městkou část značnou výhodou. I přesto je především v panelové nové Líšni anonymita mezi lidmi zcela běžná. Na Vinohradech je bohužel tato situace ještě horší. Oficiální kultura organizovaná městskou částí skomírá na úrovni estrádních umělců a kulturákových zábav, koncepce neexistuje. O to cennější jsou iniciativy místních obyvatel, kteří společně dokáží vybudovat Komunitní zahradu pod ořechem, Jedlý park v Líšni, nebo sdílenou řemeslnou dílnu Hobbylab. Hlavně se kolem těchto projektů potkávají a společně dělají naše městské části lepším místem k životu.

Proto jsme se jako zelení z východu Brna rozhodli těmto projektům pomoci a zorganizovali jsme ve spolupráci s lidmi z veřejné dílny Hobbylab akci, na které jsme asi dvacítkou dobrovolníků vyráběli šestici laviček, které budou umístěny v Jedlém parku v Líšni a v Komunitní zahradě pod Ořechem na Vinohradech. Lidé pracovali zcela zdarma a náklady na materiál zaplatila Strana zelených. Jsme moc rádi, že jsme mohli těmto projektům pomoci k dalšímu rozvoji. V Komunitní zahradě pod ořechem a v Jedlém parku v Líšni budou umístěny tři krásné dubové přírodní lavice. Až půjdete kolem, posaďte se a zvažte, zda vám nechybí kontakt se svými sousedy a komunita lidí, na které se můžete spolehnout.

Tip na návštěvu:

Komunitní zahrada pod ořechem, se nachází v areálu Domova pro seniory na ulici Věstonická. Několikrát týdně se zde schází dobrovolníci z Vinohrad, aby se společně starali o rostliny a pěstovali nejen sousedské vztahy.

Jedlý park Sedláčkova, je zcela otevřen veřejnosti a nachází se u ZŠ Masarova na ulici Sedláčkova. Skupina dobrovolníků zde ze zanedbaného kusu zeleně prostupně buduje sad, park a zahradu, které slouží široké veřeujnosti k odpočinku.

Hobbylab pomůže především kutilům a kutilkám, kteří nemají vlastní dílnu a chtěli by si něco vyrobit, nebo opravit. V Hobbylabu mají vše, co potřebujete – nářadí, nápady i zkušenosti. Pořádají také velké mnořství kurzů, kde se můžete naučit například řezbářství, svařování, nebo výrobu nábytku z palet. Stavte se někdy do Hobbylabu na Holzovu 7.