16. 4. 2016

Když jsem v lednu loňského roku přebírala společenské centrum Karas, byla to jen prázdná místnost se spoustou stolů a židlí ve stylu 80 let, jednou skříní a špinavým dětským kobercem. Herna zde byla otevřena jen 3 x týdně na pár hodin a to jen pro děti do 3 let. Pro jistotu vždy v jiném čase, aby se to nedalo pamatovat. Prostor byl vytápěn, svítilo se v něm, platil se personál za jeho dozor, ale zel prázdnotou. V té době jsem bydlela přímo na Karáskově náměstí a centra jsem si všimla až teprve po roce, co jsem kolem něj chodila.

Minulý rok se nám podařilo Karas vybavit dětským a stohovatelným nábytkem vhodným pro variabilitu prostoru, hračkami a dalším vybavením. Zbudovali jsme tzv. komunitní knihovnu, ve které je možné si knížky půjčit, nebo si je i nechat. Nejen že knih nám lidé do knihovny stále nosí dost, dokonce jsme potřebovali další knihovnu, abychom byli schopni všechny ty darované knihy pojmout. Tu jsme získali od neziskové organizace Domov pro mne, jejímž posláním je pomáhat lidem se zdravotním postižením žít běžným způsobem života.

Od začátku jsem k tomuto místu přistupovala s touhou propojit všechny generace, proto jsem se vytvořila program pro všechny věkové skupiny. Každý týden nabízíme čtyři hodiny cvičení pro malé děti do dvou let, které je pro účastníky zcela zdarma. Tuto neobvyklou výhodu Karas nabízí díky mé dohodě s radnicí, která dotuje lektorku cvičení. Dále nabízíme výtvarné dílny pro nejmenší děti do čtyř let a recyklační výtvarné dílny pro rodiče s dětmi do 12 let, které se specializují na výrobu krásných věcí z odpadu. Mezi aktivity, které Karas nabízí jsem zařadila také cvičení a výuku angličtiny pro rodiče za přítomnosti jejich dětí. Nově nabízíme také basic jógu pro všechny a Mamka+mimi jógu pro maminky s miminky do 6 měsíců. Pro seniory jsem zavedla výuku angličtiny, aktivity senior pointu a seniorské zpívání. Jedenkrát v měsíci, většinou třetí neděli pořádáme divadlo pro děti.V minulém roce jsem v Karase představila již 6 divadelních souborů a některé z nich nám pro velký úspěch zahráli i dvakrát.

Uspořádala jsme také několik komunitních akcí, které vždy mají v názvu slovo „sousedský“. Jejich společným jmenovatelem je sdílené pohoštění, tedy že návštěvníci místo vstupného donesou nějaké občerstvení. Velký úspěch jsme slavili již se sousedským karnevalem, nebo s akcí Sousedské sázení. Naším největším úspěchem v této oblasti ale byl Sousedský blešák, kterého se zúčastnilo asi 400 lidí. Minulý rok jsme ještě stihli Sousedský Mikuláš a lampionový průvod. Teď už se chystáme na letošní Sousedský karneval a další Sousedský blešák.

Mezi naše úspěšné projekty ale také patří anketa, ve které si 85 obyvatel Židenic sami zvolili podobu nového herního prvku v parku na Karáskově náměstí. Ač se to zdá jako logický postup, běžné to není a možné to bylo jen díky spolupráci s místostarostou Židenic, Petrem Kuncem.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem rodičům i prarodičům za podporu, ať už v podobě účasti na našich akcích, tak těm aktivním, kteří podílí na provozu společenského centra Karas. Je radost vidět, jaká komunita se kolem centra utvořila a jak obrovsky pozitivní vliv to má pro život v Židenicích.

Jana Šťastná, zastupitelka za Stranu zelených v Židenicích