25. 6. 2015

Často se setkávám s velmi vyhraněnými názory na podporu alternativních způsobů dopravy, přestože je u nás stále spíše pouze formalitou než skutečností. Termíny jako šikana či ekoterorista zaznívají zejména z pravého kraje politického spektra. Hlas radikálních internetových diskutérů či blogerů je vždy silnější a strhává na sebe pozornost, i když jde o zlomek populace. Nevraživost a nesouhlas s „omezováním aut“ je však znát napříč společností i politickými stranami. Prý jde o stranění menšině, sobecký nátlak zájmových skupin, zbytečné a nesmyslné zákazy… Vždyť přece situace v dopravě je neúnosná, a oni chtějí auta ještě více omezovat! Na kole přece nikdo nejezdí, tak na co předražené cyklostezky? Omezí-li se auta ve městě, město se vylidní! Mám dost peněz na auto, tak proč bych měl jezdit „sockou“? A proč by mi měl vůbec někdo nařizovat, čím mám cestovat?

Skutečná cena podpory automobilové dopravy

Odpoutejme se teď od našich každodenních osobních zkušeností a představme si abstraktní příklad, na němž se zamyslíme nad principem fungování dopravy: budujeme dopravní infrastrukturu, hrazenou z veřejných rozpočtů, kterou však pravidelně využívá pouze asi třetina obyvatel. Dvě třetiny tedy platí ze svých daní té zbylé třetí za něco, co nevyužívá. Doprava, pro niž se tato infrastruktura buduje, je navíc nejméně kapacitní a svým postupným růstem, daným štědrou podporou, způsobuje nadlimitní exhalace, hluk, úmrtnost a prostorovou náročností pravidelné dopravní zácpy a degradaci veřejného prostoru na dopravní koridory a bezplatná skladiště. Pod záminkou ochrany před dopravou budujeme astronomicky nákladné stavby pro minimum uživatelů, ale zároveň necháváme podporovanou dopravu volně bujet kdekoli. Podíl jiné dopravy postupně klesá, protože je v provozu uzpůsobeném pouze té jediné silně omezená, nekomfortní a nebezpečná. Tak už dost – připadá nám takové počínání rozumné? Nebo jde spíše o absurdní a smyšlený příklad, nutně směřující ke kolapsu?

Lidé nemají v lásce čísla a objektivní údaje, dokonce jim často ani nevěří. Subjektivní zkušenost z blízkého okolí je mnohem silnější, zřejmě je to dáno geneticky. Ano, předchozí odstavec popisuje individuální automobilovou dopravu v našich městech. Dojem, že to jinak nejde a že motoristů je přece většina, před fakty neobstojí. Automobilizace brněnské společnosti je 43 %, podíl každodenních cest autem na přepravní práci 32 %, dotace na automobilovou dopravu jsou zhruba 2x větší než na MHD, výdaje na cyklo + pěší jsou nepatrné zlomky. Přesto již od nějakých 60. let minulého století jdeme výše popsanou cestou, která problém s dopravou stále zhoršuje. Do jaké míry je to dáno setrvačností myšlení a lpění na dávno překonané víře, že více silnic dopravě uleví, a do jaké míry profitem stavebních společností, nechávám na zamyšlení.

Podporujme více dopravu hromadnou, kolejovou, pěší a cyklistickou

A teď si představme jiný příklad: veřejnou infrastrukturu budujeme nikoli pro menší část společnosti a za zdravotní, finanční a jiné újmy celé populace, ale tak, abychom dali lidem rovnocennou možnost volby, jaký dopravní prostředek k cestování zvolit. Nepodporujeme na základě slepé víry v nefunkční a vyvrácené teze pouze jeden druh dopravy, který je navíc největším zdrojem problémů, ale protože si uvědomujeme přínosy kapacitní a bezmotorové dopravy, které jediné mohou ulevit přetíženým ulicím, podporujeme MHD, kolejovou, pěší a cyklistickou dopravu financemi odpovídajícími jejich podílu na dělbě přepravní práce. Směřování prostředků odpovídající skutečnému poměru přepravy samo o sobě zvrátí trend neúnosně bujícího automobilismu a postupně uvolní veřejný prostor, jak dokládají četné zahraniční příklady. Záchytná parkoviště a kvalitní přestupní uzly jsou levnější a efektivnější než parkovací domy a tunely. Stavba posledně jmenovaných navíc musí jít ruku v ruce se zklidněním okolních ulic. Humanizovaný veřejný prostor má na rozdíl od podpory individuálního automobilismu, jenž je bezedným chřtánem na peníze, kladný ekonomický dopad – na rozdíl od úzkých chodníků a nekonečných parkovišť způsobí přívětivá prostranství s pobytem lidí rozmach služeb a vybavenosti a nejenže zastaví odliv obyvatel na klidnější a bezpečnější příměstský venkov (spojený s nárůstem dopravy), ale dokonce přiláká nové obyvatele a umožní tak další rozvoj města.

Musíme ven ze slepé ulice

Přes zahraniční příklady (např. do Vídně není tak daleko) dokládající, že tato cesta je nejen obecně prospěšná, ale také jediná možná z dnešní patové situace, její iniciátoři stále budí nezájem, nevoli, nebo dokonce nenávist. Z úst politiků a úředníků slyšíme stále dokola nepravdivá klišé, která nám také určují městské plánování a dopravní politiku. Co tedy vlastně chceme? Je pro nás cennější naše pohodlí než naše zdraví a bezpečí? A co je to vlastně pohodlí – cesta autem spojená se stresem a finančními výdaji, nebo dostupnost široké škály služeb bez cestování, třeba přímo v naší ulici? Zamysleme se prosím nad fakty a přestaňme podléhat mýtům a předsudkům. Jedině tak umožníme našemu městu rozvoj a prosperitu.

Petr Hýl, autor je architekt a urbanista

Zdroj:

Plán udržitelné městské mobility města Brna, část I. – analytická, ČÁST A – Souhrnná analýza výchozího stavu, 2014,

http://www.brnonakole.cz/cim-a-za-kolik-se-jezdi-v-brne/