6. 10. 2016

Koalice zelených a pirátů bude pravděpodobně černým koněm krajských voleb. Jak vyplývá z posledního průzkumu pro Českou televizi, dosahuje jejich volební potenciál až na 12,5 %. Lídr kandidátky, podnikatel a investor Jiří Hlavenka se v rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil, že za úspěch považuje výsledek okolo 8-9 % a jeho ambicí je podílet se na vyjednávání o novém vedení kraje. Zeptali jsme se lídra koalice zelených a pirátů na jeho motivaci pro vstup do krajské politiky a cíle, s kterými do tohoto boje jde.

Dobrý den Jiří, jste zkušený člověk s pověstí vizionáře. Co vás přimělo se začít angažovat v politice a dokonce usilovat o post hejtmana Jihomoravského kraje?

Má to takový postupný vývoj. Na začátku podnikání jsem toho většinu oddřel sám, pak už jsem víc budoval týmy, řídil, udával směr, inspiroval. Pak přirozeně následuje investorské období, kdy pomáhám uvést v život nápady jiných – zkušenostmi, mentoringem, finančně. A dnes vidím, že mladí jsou pro podnikání vybaveni lépe než já, ale na druhé straně vnímám, že úroveň vládnutí, celostátní i regionální, je na slabé úrovni. Veřejná sféra mně vždy velmi zajímala, protože tak jako rodina, práce či koníčky je to důležitá součást našich životů, důležitější než si myslíme. Pokud zde budu moci něco zlepšit, velmi rád to udělám. Dělám to rád a naplňuje mě to.

Co je podle vás největším problémem správy kraje pod současným vedením?

Mohl bych zmiňovat to, co už snad i každý ví – netransparentnost, pletichaření a utajování toho, co kraj dělá, zanedbaná dopravní situace, nekoncepčnost ve vzdělávání a sociální práci, klientelismus a kamarádíčkování. Ale zkusím od toho trochu poodstoupit. ČR i jeho regiony včetně našeho kraje se dostaly časem na jakousi úroveň, která je lepší než co bylo dříve, ale stále koukáme vyspělému světu – švýcarským kantonům, rakouským nebo německým spolkovým zemím – na záda s obrovským odstupem a nedoháníme je. Přitom na to máme – produkujeme spoustu lokálního talentu, který ale nenachází často svoje naplnění, v lepším případě končí jako zaměstnanci nějaké globální korporace, v horším ani to ne. Kraj přitom může udělat mnoho pro to, aby se rozvíjel jak lokální podnikatelský talent, aby sem špičkoví lidé přicházeli odjinud. Jsem přesvědčen, že víme, jak tyto věci změnit.

Jak tyto problémy hodláte změnit?

Kraj vytváří podmínky. Brno s přilehlým okolím dnes představuje high-tech centrum středoevropského významu, ale brněnské letiště – které je v majetku kraje – nabízí jen dovolenkové lety, Mnichov a Londýn, což je málo; chybí dálniční spojení na Vídeň, chybí obchvat Brna. V kraji je dnes až fatální nedostatek špičkových technických odborníků, už dnes to brzdí jeho rozvoj; kraj je přitom zřizovatelem stovky středních škol a ani ve vysokém školství není bezmocný. A možnosti podpory lokálních podnikatelů jsou tak rozsáhlé a široké, že je v tomto rozhovoru nemáme šanci ani vyjmenovat; kraj zde, abych byl spravedlivý, něco dělá, ale dá se dělat desetkrát více. Máloco má tak jasný užitek a návratnost jako je podpora domácích inovativních firem.

Jaké jsou podle vás vyhlídky Zelených a Pirátů v boji o účast v krajském zastupitelstvu. Jaká koalice by podle vás byla pro kraj ideální? Na druhou stranu s kým byste vůbec nejednal?

Volební potenciál jste sám uvedl, když jsme jej přepočítávali na reálné preference, jsme někde kousek pod deseti procenty, což je výborné – to znamená už dosti silnou pozici v zastupitelstvu, rozhodně ne slabý hlas.
O koalici se mně obtížně mluví před volbami hlavně z toho důvodu, že na úrovni kraje jsou nesmírně důležití konkrétní lidé – takoví, kteří jsou racionální, vnímaví, kteří nepolitikaří, kterým jde o kraj a ne o soukromé zájmy. Jenomže tuto “sestavu” budeme znát až po volbách. Ale abych se otázce nevyhýbal: myslím, že myšlením nám je blízké hnutí Žít Brno a řadu kvalitních lidí vidím i na kandidátce ČSSD. Na druhé straně nebudeme jednat s extrémistickými stranami, s ODS ani s KSČM a jako partner pro nás není přijatelný Michal Hašek z důvodů, které jsou myslím evidentní.

Teď z jiného soudku. Jaký máte vztah k městským částem Líšeň a Vinohrady? Žil jste někdy v paneláku?

Žil jsem několik let v paneláku na Lesné, takže jsem na Líšeň a Vinohrady koukal přes údolí Svitavy. Lesná je však lépe, velkoryseji postavené sídliště, Líšeň a Vinohrady jsou příliš nahusto a navysoko, s nedostatkem zeleně, volných ploch a vybavenosti. S tím se asi mnoho nadělat nedá, bylo by ale dobré zachovat alespoň okolí těchto sídlišť, jako jsou například areály Hádů pro vyžití a oddech obyvatel těchto sídlišť.

Co by změna ve vedení kraje mohla přinést obyvatelům okrajových částí Brna?

Jednou z věcí, kterou kraji vyčítáme, je malá, často až nijaká komunikace se starosty obcí nebo městských částí. Kraj je přitom z logiky věci mezistupňem mezi centrální správou a místní samosprávou, byl zřízen právě proto, aby byl “starostům blíž”. Já jej často připodobňuji k jakési servisní organizaci samosprávy obcí, protože tam se děje to hlavní, ne na kraji. Jednou z důležitých změn, kterou chceme zavést, je daleko silnější naslouchání obcím, jejich starostům a zastupitelstvům a pomoc tam, kde je obec sama příliš slabá, kde to překračuje její rozměr, kde kraj může využít svých odborných kompetencí, kontaktů do centrální správy nebo třeba i své legislativní iniciativy.

Kdo je Jiří Hlavenka?

Jiří stál u zrodu českého podnikání na internetu. Je spoluzakladatelem vydavatelství Computer Press nebo internetového obchodu Vltava.cz, dnes je spoluzakladatelem a investorem globální letenkářské služby Kiwi.com (dříve Skypicker). V poslední době utlumil většinu svých podnikatelských aktivit a rozhodl se angažovat v politice. Jiří Hlavenka je lídrem koalice Zelených a Pirátů v krajských volbách v roce 2016 na jižní Moravě. Je ženatý a má syna.